Opublikowano Dodaj komentarz

Jak zaimportować swój zimny portfel do sieci?

Kiedy uznasz, że zgromadziłeś już odpowiednią ilość Bitcoin’ów na swoim zimnym portfelu lub podejmiesz decyzję o tym, że Bitcoin dojrzał już swoją ceną do tego, aby go wypłacić i sprzedać na giełdzie. Przyjdzie wtedy pora na to, by „odmrozić” swój zimny portfel i przetransferować swoje środki na portfel online, czyli Hot Wallet. Dlatego też w tym artykule postanowiłem pokazać na podstawie jednego z najpopularniejszych Hot Walletów jak zaimportować swój zimny portfel do sieci, w taki sposób by można było korzystać na bieżąco z środków na nim zgromadzonych. W tym celu posłużymy się portfelem Blockchain.com. Jest to jeden z najstarszych i najpopularniejszych Hot Wallet’ów oferujący przechowywanie nie tylko Bitcoin’a, ale także: Dolara Cyfrowego(USD Digital), Ethereum, Bitcoin Cash’a oraz Stellar’a. Dodatkowo Blockchain.com posiada aplikację mobilną z której możemy w prosty sposób na bieżąco zarządzać środkami na swoim portfelu. W tym poradniku skupię się tylko na obsłudze portfela z pozycji naszego komputera. Jest to według mnie najprostszy i najwygodniejszy sposób do tego typu operacji. Zapraszam więc do lektury:

 1. W pierwszej kolejności musimy zarejestrować się na naszej stronie i utworzyć swój roboczy Hot Wallet. W tym celu wchodzimy na stronę Blockchain.com
 2. Następnie u góry z prawej strony klikamy przycisk z napisem: „Zarejestruj się”.

 3. Następnie pokaże nam się ekran wyboru(niestety już w języku angielskim), w którym mamy do wyboru 2 opcje: „Blockchain Wallet” oraz „Blockchain Exchange”. Jesteśmy zainteresowani tylko założeniem portfela, więc wybieramy opcję: „Blockchain Wallet.”

 4. Po kliknięciu w przycisk: „Create Wallet”, okno rozwija się, prosząc nas o adres mailowy oraz hasło. Uzupełniamy więc formularz i zatwierdzamy wpisane dane.

 5. Po zatwierdzeniu wprowadzonych danych, strona przekierowuje nas od razu do głównego panelu zarządzania, czyli: „Dashboard”.
 6. W tym czasie na podany wcześniej adres mailowy powinna przyjść wiadomość weryfikacyjna, która pozwoli nam potwierdzić nasz adres mailowy. Aby potwierdzić nasz adres, wystarczy kliknąć w mailu przycisk z napisem: „Yes, This Is My Email”. Zwróć też uwagę na informację zawartą u dołu maila weryfikacyjnego, napis: „YOUR WALLET ID”. Zaraz pod nim znajduje się trudna do zapamiętania kombinacja liter oraz cyfr. Od teraz będzie to login do Twojego portfela. Bez podania ID swojego portfela nie będziesz w stanie się do niego zalogować, dlatego też warto zapisać swoje ID w bezpiecznym miejscu.

 7. Po kliknięciu w przycisk pojawi się okno przeglądarki z komunikatem: „Your email is verified!”. To znaczy, że nasz adres został pomyślnie potwierdzony i nasze konto jest w pełni gotowe do pracy.

 8. Wracamy więc do Panelu głównego – „Dashboard”. Teraz czas zaimportować nasz portfel do naszego nowo utworzonego Wallet’a. W tym celu klikamy koło zębate znajdujące się w prawym górnym rogu strony i z rozsuwanego menu wybieramy opcję: „Wallets & Addresses”.

 9. Teraz otworzy nam się okno zarządzania naszymi portfelami. W tym oknie mamy możliwość zarządzania naszymi portfelami. Jest tu opcja stworzenia nowego portfela oraz opcja zaimportowania swoich adresów Bitcoin. Chcemy zaimportować nasz ziny portfel, więc wybieramy przycisk z napisem: „Import Bitcoin Address”.

 10. Po kliknięciu w przycisk pojawi nam się okno formularza opisane jako: „Enter your private key” w którym należy wpisać klucz prywatny naszego ColdCryptoWallet’a. W tym celu należy zdrapać naklejkę znajdującą się na tylnej stronie naszego zimnego portfela i ostrożnie zdrapać naklejkę ochronną. Pod naklejką pojawi nam się kod QR klucza prywatnego naszego portfela, który należy zeskanować i wpisać w wymienione wcześniej pole formularza.


  W celu szybszego zeskanowania i uzupełnienia klucza pomoże nam kamerka internetowa oraz przycisk z symbolem małego kodu QR z prawej strony. Klikamy więc w ten przycisk, po czym otworzy nam się małe okienko, a przeglądarka powinna zapytać się nas czy zezwalamy stronie Blockchain.com na dostęp do obrazu z naszej kamerki internetowej. Klikamy na „Zezwalaj”. Po czym w nowo otwartym okienku,  po chwili powinien nam się pokazać aktualny obraz z kamerki.


  Jeżeli natomiast nie mamy swojej kamery internetowej lub też nasza kamera nie współpracuje ze stroną tak jak powinna. Możemy skorzystać z aplikacji skanera kodów QR, który można łatwo pobrać z sklepu Google Play. Moja kamera internetowa jest akurat bardzo słabej rozdzielczość i ciężko jest mi nią zeskanować cokolwiek. Dlatego też ja osobiście korzystam z aplikacji na telefon: QR Code Reader, która jest dostępna pod tym adresem: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.application_4u.qrcode.barcode&hl=pl. Po zeskanowaniu kodu należy przekopiować zeskanowany klucz do komputera, np wysłać go mailem lub poprzez komunikator, atak aby pojawił nam się na komputerze i przekopiować go do wspomnianego wcześniej pola na stronie Blockchain.com.
 11. Jeżeli prawidłowo wpiszemy nasz klucz prywatny, u dołu powinien odsłonić się przycisk z napisem: „Import Private Key”. Dodatkowo w następnych oknach możemy jeszcze opcjonalnie dodać nazwę dla naszego portfela oraz wybrać opcję, czy środki z zaimportowanego przez nas portfela mają zostać automatycznie przetransferowane do naszego nowego portfela, który został utworzony podczas rejestracji konta na stronie. Jeżeli jesteśmy gotowi, to klikamy w przycisk – „Import Private Key”.
 12. Po zaimportowaniu klucza prywatnego, w sekcji: „Imported Bitcoin Addresses” powinien pojawić się klucz publiczny naszego ColdCryptoWallet’a.
 13. Teraz możemy wrócić z powrotem do naszego „Dashboard” i z lewej strony wybrać opcję Bitcoin. Następnie z menu rozwijanego wybrać zaimportowany wcześniej przez nas adres zimnego portfela. Po wybraniu portfela, powinna nam się pokazać ilość przechowywanych na nim środków.

Gratulacje! Właśnie zaimportowałeś swój pierwszy zimny portfel. Teraz możesz dowolnie rozporządzać swoimi zgromadzonymi środkami, np. przesłać na inny portfel, do znajomego, czy też na konto giełdy kryptowalut i sprzedać swoje kryptowaluty.

UWAGA!! Na koniec jeszcze chcę Cię poinformować, że pomimo tego, że Blockchain.com pozwala w prosty sposób zaimportować swój klucz publiczny, to po zaimportowaniu go, NIE POZWALA już na usunięcie wprowadzonego klucza z swojej bazy! Mamy możliwość zmiany nazwy naszego portfela, zarchiwizowania zaimportowanych kluczy, ale nie ma nigdzie opcji usunięcia, a to dlatego że Blockchain.com zbiera klucze prywatne swoich użytkowników. Dlatego też zalecamy, by raz odkryty i zaimportowany klucz naszego zimnego portfela do sieci, NIE był już więcej używany, gdyż nie zapewnia on już tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa jak wcześniej, a środki na nim zgromadzone mogą zostać skradzione w momencie, gdy ktoś włamie się na nasze konto. Podsumowując ColdCryptoWallet przestaje być zimnym portfele(Cold Storage), a staje się gorącym portfelem(Hot Wallet’em) podłączonym już na zawsze do sieci! Dlatego też zalecamy by po odkryciu klucza prywatnego, zniszczyć go, a środki przetransferować do innego zaufanego portfela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *