Opublikowano Dodaj komentarz

Jak zaimportować do sieci portfel zaszyfrowany według standardu BIP38?

W przypadku gdy Twój zimny portfel został przez Ciebie dodatkowo zabezpieczony hasłem, według implementacji BIP38, aby wypłacić zgromadzone środki trzeba najpierw odszyfrować nasz klucz prywatny. Jako, że niewiele Hot Wallet’ów ma wbudowaną funkcję odszyfrowywania klucza prywatnego z BIP38, musimy odszyfrować klucz w własnym zakresie. W tym celu należy wykonać kilka podobnych kroków, jak w przypadku gdy generowaliśmy portfel za pomocą generatora Bitaddress.org. Dla ułatwienia i zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa przytoczę ponownie kroki, które należy wykonać, aby odszyfrować portfel w sposób bezpieczny.

 1. Na początek pobierz sprawdzony i bezpieczny generator portfeli Bitcoin: Bitaddress.org.
 2.  

 3. Po wejściu na stronę należy się upewnić, że trafiliśmy na właściwą stronę, a nie na stronę podszywającą się, czyli Phishing’ową. W celu weryfikacji autentyczności strony, należy się upewnić czy w pasku adresu URL przeglądarki widnieje protokół HTTPS oraz czy wydany dla strony certyfikat jest ważny, autentyczny i zgodny. Wówczas, np. w przypadku przeglądarki Chrome przy adresie z lewej strony powinna pokazać się kłódka oznaczająca bezpieczne połączenie. Po kliknięciu w nią, powinna pojawić się opcja: „Certyfikat(ważny)”, po wybraniu tej opcji powinno nam się wyświetlić okno z szczegółowymi informacjami na temat certyfikatu. Powinno to wyglądać mniej więcej tak:

   

 4.  

 5. Jeżeli już udało nam się zweryfikować autentyczność strony, to możemy przejść do kolejnego etapu w celu odszyfrowania naszego portfela o pobrać pliki generatora portfela na swój komputer. Zalecam, aby cały skrypt generatora w pierwszej kolejności pobrać na swój komputer. W tym celu należy przewinąć stronę na sam dół i pobrać cały skrypt generatora korzystając z bezpiecznego linku jaki został zamieszczony w stopce strony, tak jak jest to pokazane na zrzucie ekranu poniżej:

   

 6.  

 7. Jak tylko pobierzemy nasz plik *.zip, przed rozpakowaniem pliku na naszym komputerze zalecam odłączenie swojego komputera od jakiejkolwiek sieci, poprzez wyłączenie kart sieciowych LAN, Wifi oraz jakichkolwiek urządzeń, które dają nam możliwość podłączenia komputera do Internetu lub innej sieci. Dzięki temu zminimalizujemy jeszcze bardziej ryzyko wycieku naszych prywatnych danych do sieci, w przypadku gdyby nasz komputer był np. zainfekowany Trojanem, lub jakimkolwiek innym złośliwym oprogramowaniem szpiegującym. Najbezpieczniej jest po prostu odłączyć kabel sieciowy bezpośrednio od komputera oraz odłączyć wszelkie karty Wifi podłączone do portów USB.
 8.  

 9. Jeżeli pozbawiliśmy nasz komputer jakichkolwiek możliwości sieciowych, to możemy wtedy rozpakować nasz plik w dowolne wygodne dla nas miejsce na dysku.
 10.  

 11. Po rozpakowaniu naszego archiwum *.zip, wchodzimy w wypakowany folder, a następnie otwieramy plik: „bitaddress.org.html” w domyślnej przeglądarce Internetowej, tak jak jest to pokazane poniżej:

   

 12.  

 13. Powinna nam się wtedy wyświetlić identyczna strona, jaką wcześniej widzieliśmy pod adresem: https://bittaddress.org z tą różnicą, że w tym przypadku w pasku adresu URL, u góry w oknie przeglądarki powinna pojawić się lokalna ścieżka folderu z którego otworzyliśmy nasz plik.

   

 14.  

 15. Normalnie w przypadku, gdybyśmy generowali nowy portfel należałoby ruszać kursorem, w celu dostarczenia do generatora danych losowych. Jednak tym razem zależy nam na odszysfrowaniu portfela. W tym celu klikamy od razu na opcję: „Wallet Details„.

   

   
 16.  

 17. Po kliknięciu wyświetla nam się formularz, w którym należy podać nasz zaszyfrowany klucz prywatny. W polu opisanym jako: „Enter Private Key” należy wpisać nasz klucz prywatny, a następnie kliknąć przycisk: „View Details„.

   

   
 18.  

 19. Po kliknięciu w przycisk, skrypt automatycznie powinien rozpoznać zaszyfrowany klucz prywatny i wyświetlić poniżej okno w którym należy wpisać hasło, a następnie kliknąć przycisk oznaczony jako: „Decrypt BIP38„.

   

 20.  

 21. Po krótkiej chwili powinien nam się wyświetlić rezultat w postaci 5 kodów QR zwierających adresy publiczne(wersja skompresowana i klasyczna) naszego portfela oraz odszyfrowane klucze prywatne w różnych postaciach.

   

   

  Nas interesuje najbardziej klucz oznaczony jako: „Private Key WIF Compressed” zaczynający się od liter: „K” lub „L„. Posiadając ten klucz możesz przystąpić do importu swojego portfela do sieci. W tym celu odsyłam Cię do instrukcji, które znajdują się na naszej stronie w dziale: „Jak korzystać?„, pod linkami:


  Jak zaimportować zimny portfel do portfela programowego Electrum?
  oraz
  Jak zaimportować swój zimny portfel do sieci?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *