FAQ – Pomoc

Pomoc i Najczęściej zadawane pytania:

 1. Czy można u was kupić kryptowaluty?
 2. Czy realizujecie przelewy kryptowalutowe na stworzone przez was portfele?
 3. Co to jest BIP38?
 4. Jak sprawdzić czy mój adres został prawidłowo wygenerowany i nie zawiera błędów?
 5. Co jeżeli uszkodzę jeden z kodów QR?
 6. Dlaczego klucz prywatny w formie tekstowej pozostaje odkryty?
 7. Ile Bitcoin’ów(lub innych kryptowalut) może pomieścić mój zimny portfel?
 8. Co się stanie jeżeli wyślę inną kryptowalutę na adres portfela Bitcoin lub wyślę Bitcoin’a(lub inną kryptowalutę) na adres portfela innej kryptowaluty?
 9. Widziałem(-am) wasze portfele u innego sprzedawcy w sklepie internetowym/aukcji. Czy macie swoich dystrybutorów?
 10. Dlaczego ceny na Allegro różnią się od tych w sklepie internetowym?
 11. Jak rozróżnić klucz prywatny od klucza publicznego w przypadku Bitcoina?
 12. Co to jest SegWit?

 1. Z jakiego materiału wykonywane są portfele?
  Portfele wykonywane są z aluminium anodyzowanego o grubości 0,45mm.

 2. Jak załadować/przelać środki na portfel?
  Na przedniej stronie portfela wygrawerowany jest kod QR oznaczony jako klucz publiczny. Klucz publiczny należy przepisać lub zeskanować kod QR, np. za pomocą odpowiedniej aplikacji w telefonie(np. QR Scanner) i użyć jako adresu do wysyłki w twoim portfelu kryptowalutowym online.

 3. Jak wypłacić środki zgromadzone na portfelu?
  Aby wypłacić kryptowaluty z swojego zimnego portfela walutowego, należy zdrapać naklejkę zasłaniającą klucz prywatny znajdujący się na tylnej stronie portfela, zeskanować kod QR ukryty pod naklejką i zaimportować go do swojego portfela kryptowalutowego, np. w przypadku Bitcoina, może to być portfel Electrum.

 4. Jak wysyłane są portfele?
  Portfele wysyłamy listem poleconym rejestrowanym. Dzięki temu możesz na bieżąco śledzić status swojej przesyłki.

 5. Jak zabezpieczacie przesyłkę?
  Portfele zapakowane są w czarną, zaplombowaną/zaklejoną kopertę wykonaną z czarnego, grubego, nie przebijającego papieru. Każda koperta jest odpowiednio zaplombowana specjalną naklejką.

 6. Jaki jest termin realizacji zamówienia?
  Zamówienia realizowane są zazwyczaj w ciągu 24 godzin od wpłaty klienta. W przypadku zamówienia większej ilości portfeli lub dużej ilości zamówień termin realizacji może się wydłużyć. W takiej sytuacji poinformujemy o tym klienta w osobnej wiadomości.

 7. Dlaczego nie przyjmujecie reklamacji?
  Wszystkie transakcje sprzedaży u nas zawarte są ostateczne i nie podlegają zwrotowi. Ze względu na bezpieczeństwo i materiały, z których korzystamy w celu produkcji naszych produktów ColdCryptoWallet, cała sprzedaż jest ostateczna i nie podlega zwrotowi. Mając to na uwadze, jesteśmy gotowi współpracować z klientami w celu wymiany dowolnego produktu ze względu na wyjątkowe okoliczności lub błędy/wady produktu popełnione z naszej strony, jeśli uznamy to za stosowne. Nie możemy jednak przyjmować zwrotów od klientów w przypadku, gdy błąd nie leży po naszej stronie. Tzn. Po zwrocie portfela od klienta nie jesteśmy w stanie w 100% stwierdzić czy portfel nie został skopiowany lub czy bezpieczeństwo klucza prywatnego nie zostało przez niego naruszone. Dlatego dla większego bezpieczeństwa naszych klientów, w takich przypadkach nie przyjmujemy zwrotów i nie zwracamy pieniędzy.

 8. Jak generowane są adresy kryptowalut?
  Wszystkie adresy generowane są offline na komputerze fizycznie odłączonym od sieci i pozbawionym możliwości podłączenia się do sieci bezprzewodowych(bez wifi, bluetooth, irda, itd.). Zaraz po wygenerowaniu kluczy, są one grawerowane na urządzeniu podłączonym do tego samego komputera, a następnie usuwane z komputera zaraz po prawidłowym wygrawerowaniu. Nasz komputer offline jest dostępny tylko podczas generowania kluczy i grawerowania laserowego bez udziału osób trzecich. Ponadto komputer jest zabezpieczony hasłem i nie mają do niego dostępu osoby trzecie.

 9. Jak korzystać z waszego zimnego portfela?
  Kup Bitcoin’y lub inną kryptowalutę za pomocą Bitomatu, giełdy lub innej usługi online oferującej sprzedaż kryptowalut. Zeskanuj kod QR klucza publicznego z z swojego portfela lub przepisz adres wygrawerowany na przedniej stronie(niezalecane) i wyślij środki na ten adres. Możesz sprawdzić status zgromadzonych środków w dowolnym momencie, za pomocą Eksploratora bloków. Używaj WYŁĄCZNIE KLUCZA PUBLICZNEGO! Nigdy nie udostępniaj nikomu swojego klucza prywatnego! Portfel przechowuj w bezpiecznym miejscu i traktuj jak gotówkę.

 10. Czy realizujecie portfele według szablonu przesłanego przez klienta?
  Tak. Lecz jest to usługa dodatkowo płatna i do negocjacji.

 11. Czy generowane przez was portfele są bezpieczne?
  Tak. Nasze klucze generowane są offline na komputerze nie podłączonym do sieci, bez udziału osób trzecich. Po wygenerowaniu, adresy są grawerowane, a następnie usuwane bez możliwości odzyskania.

 12. Co zrobić z portfelem po zdrapaniu naklejki ochronnej?
  Po zdrapaniu naklejki ochronnej i wypłaceniu środków z portfela, nie zapewnia on już 100% bezpieczeństwa, można go sobie zostawić na pamiątkę, lecz zalecane jest aby go zniszczyć.

 13. Czy wykonujecie portfele z danych podanych przez klienta?
  Tak, jak najbardziej! Wystarczy, że klient poda w uwagach do zamówienia klucz publiczny oraz klucz prywatny zaszyfrowany w standardzie BIP38. Nie odpowiadamy za błędnie podane dane przez klienta – dlatego prosimy o kilkukrotne sprawdzenia wszystkich danych przed wysłaniem ich do nas.

 14. Jak bezpiecznie podać dane do swojego portfela?
  Wszystkie przekazywane do nas klucze prywatne muszą być zaszyfrowane standardzie BIP38. Dzięki temu w przypadku przechwycenia kluczy przez osoby trzecie, po zaimportowaniu kluczy należy podać hasło, które zna tylko osoba która ten klucz wygenerowała.

 15. Dlaczego zimne portfele są takie bezpieczne?
  Ponieważ zimne portfele nie zawierają w sobie żadnej elektroniki oraz żadnych elementów mechanicznych, które mogłyby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa danych. Na różnego rodzaju portfelach elektronicznych informacje na nich zawarte mogłyby ulec zniszczeniu w skutek awarii danego mechanizmu lub urządzenia. Portfele typu „Cold Storage” odporne są również na różnego rodzaju ataki hakerskie.

 16. Czy zbieracie dane(klucze publiczne oraz klucze prywatne, seed’y) na temat wykonanych przez was portfeli?
  Po każdym etapie procesu produkcyjnego wszelkie informacje o drukowanym ColdCryptoWalle’cie są trwale usuwane. Po wygrawerowaniu laserowym informacje ColdCryptoWallet’a są trwale usuwane z naszego komputera offline i grawera laserowego bez możliwości ich odzyskania.

 17. Czy obsługujecie zamówienia zagraniczne?
  Tak. Realizujemy zamówienia z całego świata.

 18. Czy można u was płacić kryptowalutami?
  Tak. Korzystamy z systemu płatności kryptowalutowych Coinpayments, obecnie przyjmujemy płatności w 26 najpopularniejszych kryptowalutach.

 19. Czy sprzedajecie portfele z załadowanymi środkami?
  Nie. Nie zajmujemy się sprzedażą kryptowalut. Sprzedajemy tylko zimne portfele do nich.

 20. Czy można u was kupić kryptowaluty?
  Nie. Nie zajmujemy się sprzedażą kryptowalut.

 21. Czy realizujecie przelewy kryptowalutowe na stworzone przez was portfele?
  Nie. Nie realizujemy takich przelewów.

 22. Czy jest możliwość załadowania środków na portfel na życzenie klienta?
  Nie. Nie ma takiej możliwości.

 23. Czy zajmujecie się też handlem kryptowalutami?
  Nie. Nie handlujemy kryptowalutami.

 24. Czy w przypadku zgubienia portfela jest możliwość odzyskania i wykonania kopii portfela?
  Nie. Nie zapisujemy i nie przechowujemy danych portfeli naszych klientów. Wszystkie klucze usuwane są zaraz po prawidłowym wygrawerowaniu ich.

 25. Czy mogę poznać chociaż adres portfela zanim go otrzymam?
  Nie. Nie ma takiej możliwości.

 26. Dlaczego nie odbieracie wiadomości z załącznikami?
  Nie odbieramy wiadomości z załącznikami i linkami ze względu na bezpieczeństwo danych i bezpieczeństwo naszych klientów.

 27. Gdzie mogę nabyć kryptowaluty i załadować je na portfel?
  W Bitomacie, na giełdzie kryptowalutowej lub u innych usługodawców oferujących sprzedaż kryptowalut.

 28. Czy na podstawie klucza publicznego mogę odzyskać klucz prywatny?
  Nie. Jest to nie możliwe, gdyż klucz prywaty i klucz publiczny nie są ze sobą powiązane.

 29. Czy na podstawie klucza prywatnego mogę uzyskać klucz publiczny?
  Tak, jest taka możliwość. Na podstawie klucza prywatnego możemy uzyskać klucz prywatny do naszego portfela. Taką opcję oferuje np. Generator kluczy bitaddress.org.

 30. Gdzie tak naprawdę przechowywane są moje środki zgromadzone na portfelu?
  W blockchain’ie. Możesz sprawdzić stan swoich środków wpisując swój klucz publiczny do eksploratora bloków, np.  https://www.blockchain.com/pl/explorer

 31. Czy można i jak samemu wygenerować portfel kryptowalutowy?
  W każdej chwili możesz sam wygenerować swój portfel walutowy za pomocą odpowiedniego generatora. Taki generator jest dostępny np. pod adresem: bitaddress.org lub bitcoinpaperwallet.com. Pamiętaj jednak o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa przy generowaniu kluczy!

 32. Czy jest możliwość odbioru osobistego zamówienia?
  Nie. Nie ma takiej możliwości.

 33. Czy po wypłaceniu z portfela środków i odsłonięciu klucza prywatnego można nadal korzystać z adresu kryptowalutowego portfela?
  Tak. Można, lecz jest to wysoce niezalecane. Raz zaimportowany klucz nie jest już w 100% bezpieczny.

 34. Czy wielkość liter ma znaczenie przy podawaniu adresu publicznego i klucza prywatnego portfela?
  Tak! Ma to ogromne znaczenie.

 35. Czy dajecie gwarancję na to, że nikt nie ukradnie moich środków?
  Wykonywane przez nas portfele wykonywane są w bezpieczny sposób, bez udziału osób trzecich, jednak nie odpowiadamy za to w jaki sposób klient i użytkownik przechowuje swój portfel i czy robi to bezpiecznie. Dlatego też przypominamy: Nigdy nie udostępniaj nikomu swojego klucza prywatnego! Przechowuj go w bezpiecznym miejscu i traktuj jak gotówkę!

 36. Jak mogę sprawdzić ilość przechowywanych środków na moim portfelu?
  Każda kryptowaluta posiada swój eksplorator bloków, np w przypadku Bitcoin’a jest to https://www.blockchain.com/pl/explorer. Przechodząc na stronę eksploratora bloków należy podać swój klucz publiczny w celu sprawdzenia aktualnej ilości środków zgromadzonych na portfelu.

 37. Jaka jest różnica między gorącym portfelem(hot wallet) a zimnym(cold wallet, cold storage)?
  „Hot Wallet”, inaczej „Hot Storage” oznacza przechowywanie poufnych informacji na urządzeniu podłączonym do Internetu, lub takim które może zostać podłączone do Internetu. „Cold Wallet” lub inaczej „Cold Storage” odnosi się do utrzymywania rezerwy kryptowalut w trybie offline, które nigdy nie połączą się z Internetem. Można to osiągnąć na wiele sposobów (pamięć USB, pamięć komputera offline, portfele sprzętowe, zaszyfrowane nośniki, portfele papierowe), my specjalizujemy się w tworzeniu metalowych grawerowanych laserowo „portfeli papierowych”, „Paper Wallett’ów”. Uważamy, że ColdCryptoWallet jest odporny na awarie sprzętu, awarie oprogramowania, uszkodzenia fizyczne, blaknięcie atramentu, uszkodzenia spowodowane przez wodę, uszkodzenia związane z czytelnością i niektórych klęsk żywiołowych.

 38. Co to jest BIP38?
  BIP38 (BIP0038), czyli Bitcoin Improvement Proposal #38 jest to implementacja szyfrowanych kluczy prywatnych, dodatkowo chronionych hasłem w protokole Bitcoin. Zaletą szyfrowania klucza prywatnego portfela papierowego za pomocą hasła jest to, że jeśli portfel papierowy zostanie skradziony lub w inny sposób zostanie narażone jego bezpieczeństwo, saldo w portfelu jest bezpieczne, chyba że ktoś zgadnie hasło użyte do zaszyfrowania portfela. Jeśli jednak zaszyfrujesz swój klucz prywatny za pomocą BIP38 i zgubisz hasło, odzyskanie środków wysłanych do tego portfela będzie niemożliwe. PAMIĘTAJ!: Przed wysłaniem kluczy do nas lub wysłaniem jakichkolwiek środków do portfela zaszyfrowanego BIP38, Najpierw wykonaj test, aby upewnić się, że jesteś w stanie odszyfrować wydrukowany klucz prywatny z powrotem do zwykłego formatu WIF. BIP38 szyfruje i koduje klucz prywatny w postaci ciągu o długości 58 znaków. Klucz prywatny zaszyfrowany w BIP38 zawsze zaczyna się od „6P”, natomiast klucz nieszyfrowany(czyli format WIF), bez kompresji, zawsze zaczyna się od liczby „5”. Przypominamy, że najsłabszą stroną tego szyfrowania jest zazwyczaj hasło użytkownika, dlatego bardzo ważne jest, aby utworzyć silne hasło w przypadku szyfrowania kluczy prywatnych. Więcej informacji na ten temat możesz przeczytać na GitHub’ie tutaj.

 39. Jak sprawdzić czy mój adres/portfel został prawidłowo wygenerowany i nie zawiera błędów?
  Wygenerowane adres BTC najlepiej jest sprawdzić poprzez block explorera danej kryptowaluty, np w przypadku BTC jest to strona:  https://www.blockchain.com/pl/explorer i tam należy wkleić adres publiczny(Public Address) twojego portfela. Jeżeli adres jest prawidłowy, to eksploratorów bloków powinien wyświetlić obecny stan konta, w przeciwnym wypadku wyświetli błąd. Można też skorzystać z weryfikatora adresów dostępnego np. na stronie: https://thomas.vanhoutte.be/tools/validate-bitcoin-address.php lub na stronie, która umożliwia również generowanie kluczy prywatnych, np: https://bitcoinpaperwallet.com w sekcji: „Validate or Decrypt” lub na stronie https://www.bitaddress.org w sekcji: „Wallet Details”.

 40. Co jeżeli uszkodzę jeden z kodów QR?
  Generowane przez nas kody QR zawierają w sobie korekcję błędów na najwyższym poziomie „H”. Korekcja błędów na tym poziomie umożliwia odzyskanie około 30 procent uszkodzonych danych. Oznacza to, że maksymalny poziom zniszczenia, przy którym kod może być poprawnie odczytany, wynosi 30%, czyli pomimo uszkodzenia, czy też zamazania się części kodu QR, kod nadal będzie czytelny dla każdego urządzenia. Więcej na temat korekcji błędów w kodach QR znajdziesz tutaj.

 41. Dlaczego klucz prywatny w formie tekstowej pozostaje odkryty?
 42. Klucz prywatny w formie tekstowej jest odkryty na wypadek gdyby kod QR został poważnie uszkodzony i był nieczytelny dla urządzenia. Wtedy użytkownik może ręcznie przepisać kod, odzyskując dostęp do swojego portfela. Kolejnym powodem dla którego klucz w formie tekstowej pozostaje odkryty jest weryfikacja prawidłowości wygenerowanych kluczy. Wpisując klucz prywatny do weryfikatora – np. generator bitaddress.org.

 43. Ile Bitcoin’ów(lub innych kryptowalut) może pomieścić mój zimny portfel?
  Nie ma żadnego limitu pojemności dla portfeli kryptowalutowych. Każdy z portfeli może pomieścić nieograniczoną ilość jednostek danej kryptowaluty. Tak naprawdę, dla ścisłości, to portfel może pomieścić tyle jednostek danej kryptowaluty ile zostało wydobyte przez górników na całym świecie.

 44. Co się stanie jeżeli wyślę inną kryptowalutę na adres portfela Bitcoin lub wyślę Bitcoin’a(lub inną kryptowalutę) na adres portfela innej kryptowaluty?
  W najlepszym wypadku, transakcja wysyłki nie zostanie zrealizowana. W innych przypadkach, wysłane kryptowaluty nie dotrą pod wskazany adres, będą niewidoczne dla Block Explorera i ciężko je będzie odzyskać lub po prostu przepadną. Dlatego zawsze sprawdzaj kilkukrotnie swój adres wysyłki nim potwierdzisz transakcję.

 45. Widziałem(-am) wasze portfele u innego sprzedawcy w sklepie internetowym/aukcji. Czy macie innych dystrybutorów?
  Nie. Nie prowadzimy dystrybucji w celach dalszej odsprzedaży. Pomimo tego, że każdy nasz portfel, który wysyłamy do klienta jest bezpiecznie zapakowany i zaplombowany, to nie mamy pewności czy opakowanie nie zostanie naruszone u sprzedawcy. Dlatego też jesteśmy jedynym producentem i dystrybutorem naszych portfeli. Dzięki temu klient może mieć pewność, że nabył u nas produkt oryginalny i bezpieczny. Obecnie prowadzimy sprzedaż za pośrednictwem: Allegro(aukcje użytkownika: klawiszhacker), poprzez międzynarodowy portal aukcyjny eBay, za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego OLX, platformy sprzedażowej Vinted oraz naszego sklepu internetowego(Coldcryptowallet.com, .com.pl, .pl, .net). Jeżeli widzisz nasze produkty sprzedawane w innych miejscach, to są to prawdopodobnie podróbki lub próby wyłudzenia pieniędzy/kryptowalut, które powinny zostać nam zgłoszone poprzez formularz kontaktowy lub bezpośrednio na nasz adres mailowy: kontakt[at]coldcrytpowallet.com.

 46. Dlaczego ceny na Allegro różnią się od tych w sklepie internetowym?
  Allegro pobiera prowizję od każdej sprzedaży, co zwiększa ponoszone przez nas koszty sprzedaży. Dlatego też zachęcamy do zakupów przez nasz sklep internetowy.

 47. Jak rozróżnić klucz prywatny od klucza publicznego w przypadku Bitcoina?
  Klucz publiczny kryptowaluty Bitcoin rozpoczyna się od liczy 1, lub 3, zawiera duże i małe litery oraz cyfry alfabetu łacińskiego z wykluczeniem litery „O”(dużej i małej) oraz cyfry „0”(zero). Jego długość to 34 znaki. Istnieją jeszcze adresy Native Segwit(typu Bech32, nazywane też rodzimym SegWit’em) rozpoczynające się od ciągu znaków: „bc1” i mają one od długość 42 znaków. Adresy typu Bech32 są bardziej wydajne, co sprawia, że opłaty transakcyjne miedzy nimi są niższe. Jednak niektóre portfele nie obsługują tego formatu, ponieważ były przeciwne implementacji SegWit, dlatego też ColdCryptoWallet’y generowane są tylko w podstawowym formacie „Legacy”(zaczynające się od „1”), który jest zgodny z wszystkimi portfelami. Portfele rozpoczynające się od cyfry „3”, są to portfele typu Nested SegWit(P2SH).
  Natomiast klucze prywatne Bitcoin’a(w formacie WIF Compressed)zaczynają się do liter: „K” lub „L” i mają długość 52 znaków. W przypadku gdy zaszyfrujesz swój klucz prywatny dodatkowo według implementacji BIP38, wtedy Twój klucz rozpoczynał się będzie od znaków: „6P„, po więcej informacji wysyłam do pytania nr 38.

 48. Co to jest SegWit?
  SegWit to skrót od Segregated Witness – aktualizacja protokołu Bitcoin, tzw. „Soft Fork”, która zmienia sposób w jaki przechowywane są w niej dane. W protokole Bitcoin został on zaimplementowany 23 sierpnia 2017 roku. Korzyści związane z implementacją rozwiązania to przyrost prędkości transakcji, wzrost pojemności bloki i naprawa błędów. Głównym pomysłem SegWit jest reorganizacja danych bloku w taki sposób, aby sygnatury kryptograficzne nie są już umieszczane wraz z informacjami transakcyjnymi. Innymi słowy, aktualizacja SegWit polega na oddzieleniu (segregate) poświadczeń (witnesses) od danych transakcyjnych. W praktyce pozwala to na przechowywanie większej liczby transakcji w jednym bloku, tym samym zwiększając przepustowość całej sieci. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj, tutaj i tutaj.

Więcej informacji na temat korzystania z naszych portfeli oraz wiele innych przydatnych artykułów znajdziesz w dziale: „Artykuły„.